Loading

היסטוריה

המרכז הקהילתי על שם דני מושביץ, בית דני נחנך בתאריך 24.5.1979 בשכונת התקווה בתל אביב. שמונה שנים לאחר מותו הטראגי של דני מושביץ בתאונת מטוס ביום העצמאות בתאריך 29.4.1971.

חצר בית דניהמרכז הוקם על ידי מרק מושביץ, אביו, פעיל ובכיר אשר תרם רבות למען התעשייה והתושבים בישראל, משפחת מושביץ, חברת "עלית", אשר סבו היה ממיסדיה והממשלה.
מטרת הבית הייתה והינה לשמש מרכז לפעילות חברתית, אומנותית, ספורטיבית, תרבותית והשכלתית ובית חם לתושבי שכונת התקווה ולכלל תושבי תל אביב-יפו.

שכונת התקווה על שם ההמנון הלאומי, נבנתה בשנת 1935 וממקומת בדרום מזרח תל אביב. בשכונה מתגוררים יותר מ-11,000 תושבים. בסוף שנות השבעים החל פרוייקט שיוקם השכונה שנמשך כ-20 שנה וכלל שיקום פיזי בבתי הספר , בגנים , בתשתיות הביוב והתאורה.

כמו כן נוספו מוסדות קהילתיים האמונים על שיקומה החברתי החינוכי של שכונה התקוה. בין שירותים אלו נבנה המרכז הקהילתי בית דני, שב-2009 חגג 30 שנה להיווסדו.

מתוך המופע "30 שנה לבית דני" »

מסביב לבית דני נבנו בריכת שחייה עירונית הפתוחה לקהל הרחב, אודיטוריום "דוהל" להצגות, מופעים ואירועים שכונתיים, עירוניים וכלל ארציים בו מועלות הצגות מהתיאטרון הממסדי והבמה הקלה ואצטדיון "בני יהודה", אשר שימש בעבר את קבוצת הכדורגל השכונתית והיום משמש את עתודת הנוער שלה. בית הספר "במעלה" גם הוא נמצא בסמוך לבית דני ובו מתקיים אולפן עברית לעולים חדשים, קתדרה עממית עם חוגים מגוונים למבוגרים ולגיל הרך.
משנת 1999 פועל בשכונה ב"בית חנה רובינא", בית ספר למשחק "הסטודיו של יורם לוינשטיין", אחד משלושת בתי הספר למשחק החושבים בארץ, אשר עובד בשיתוף פעולה עם מתנ"ס בית דני ושותף לפעילויות שכונתיות רבות. נציגה בולטת של השכונה היא עופרה חזה ז"ל שהחלה את צעדיה הראשונים בסדנת שכונת התקוה שבבית דני. נציגים בולטים היום של השכונה הם הסופר דודו בוסי והזמר דודו טסה, אשר צמח מהמרכז למוסיקה של בית דני.

במלחמת המפרץ, ביום שבת בבוקר ב-18.1.1991, נחת טיל סקאד ישר אל תוך המקלט הציבורי של בית דני. לא היו פגיעות בנפש, אך קירות הבניין, התקרות, החלונות והדלתות קרסו ונהרסו. הבניינים בסביבת בית דני נפגעו גם הם. את הפגיעות ספגו 4 בניינים הנמצאים מסביב לרחבה: בית דני, אולם הספורט, אודיטורים דוהל ובית ספר "במעלה".
מרכז דוהלימים ספורים לאחר פגיעת הטיל, החלו השיפוצים במתנ"ס ופעילויות הבית לא נפקו, אלא הועברו אל בתי הספר בסביבה. בחודש יוני 1992 חזרה הפעילות לבית דני המשופץ. במקום בו נפל הטיל, הוצב פסלו של הפסל מוטי מזרחי- "סככים בכנפיהם" (שמות, כ"ה, כ').
בית דני נבנה מחדש ובמתכונת רחבה, מודרנית, יעילה וגדולה יותר. לאחר שנחשף בית דני המחודש, העיתונות הישראלית גרסה כי "מעז יצא מתוק" ואף התפרסמה כתבה ב-30.8.1991 בעיתון "מעריב" הנושאת את הכותרת "בזכות הטיל הזה", על השיפוץ והפעילות המחודשת בבית דני.

בבית דני ליד הכניסה מוצב אחד הפנסים הראשונים של תל אביב הקטנה: "עמודי לוקס", ששימשו את העיר לפני שהוקמו תחנות הכוח של רוטנברג והחשמל הגיע לעיר.

בית דני הומה ילדים ומבוגרים ונחשב כיום לאחד המרכזים הגדולים המובילים בעיר תל אביב ובארץ. הילדים, בני הנוער והמבוגרים המגיעים למרכז מדי יום נחשפים לפעילויות רבות: ספורט, חוגי מחול ומוסיקה, חדר כושר, בריכת שחייה מרכז לגיל הרך, הרקדות, הרצאות, מועדון קשישים וארועים מסוגים שונים. החשוב מכל, בית דני הוא מקום המהווה בית תרבותי משפחתי לתושבי השכונה ודרום תל אביב.

המידע באדיבות יעל קטן, מנהלת ספריית "בית דני".

לוח אירועים
יוני 2018
א ב ג ד ה ו ש
« מאי    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
צור קשר בקליק!